2020 Idaho Girl's XC Preview


As high school cross country is being put on hold in Washington until this spring, I needed a way to produce more content, specifically covering meets and invites.


Our neighbors to the east in Idaho have high school sports going on, and meets have even started this week.


For this fall, The Runner WA will be traveling to the Potato State with the intention of covering high school cross country in Idaho. It will be a new experience and I can't wait for the opportunity to get started.


With that being said, to get you familiar with Idaho's best, here are five lists of the top runners in each classification from Idaho to watch for this fall on the girls side.

Individuals


1A

Kaybree Christensen, Raft River (18:39.9, 2nd at State)

Karlee Christensen, Raft River (19:07, 3rd at State)

Cameron Moore, The Ambrose School (19:12.5, 4th at State)

Natalya Babcock, Butte County (19:25.4, 8th at State)

Emree Larson, Oakley (19:50.1, 7th at State)

Kamber Smith, Rockland (20:09.3, 10th at State)

Clara Anderson, Logos (19:59, 15th at State)


2A

Sophie McManus, McCall-Donnelly (18:20, 1st at State)

Elli Kelsey, Bear Lake (18:21.4, 2nd at State)

Elise Kelsey, Beak Lake (18:38, 3rd at State)

Brynlee Simmons, Soda Springs (18:58, 4th at State)

Lily Neff, Nampa Christian (19:24.6, 6th at State)

Tayah Gaines, Soda Springs (19:42.1, 8th at State)

Sedona Cannon, Salmon (19:44.6, 10th at State)


3A

Jaresa Jackson, Sugar-Salem (19:41, 2nd at State)

Emma Hillam, Fruitland (19:41.1, 3rd at State)

Sarah Bagley, Teton (19:57.1, 5th at State)

Ryley Klingler, Sugar-Salem (20:09, 8th at State)

Ethnie Hamblin, Sugar-Salem (20:11.6, 9th at State)

Annika Rantala, Priest River Lamana (20:09.1, 10th at State)

Lacey Medina, Kellogg (20:18, 13th at State)


4A

Alivia Johnson, Bonneville (Idaho Falls) (18:17.6, 2nd at State)

Sarah Harrison, Skyline (18:18.7, 3rd at State)

Alexia Corona, Ridgevue (18:10.1, 4th at State)

Cassandra Vasquez, Nampa (18:42.8, 8th at State)

Andie Bell, Preston (18:43.1, 5th at State)

Bailey Bird, Pocatello (18:50.1, 6th at State)

Hannah Kohler, Idaho Falls (18:57.4, 7th at State)


5A

Lizzie Dildine, Eagle (17:42.2, 1st at State)

Rosina Manchu, Boise (17:59, 6th at State)

Mikella Tobin, Boise (18:01.9, 7th at State)

Samantha Wood, Post Falls (18:15.1, 4th at State)

Brooklyn Lowry, Mountain View (18:13.2, 22nd at State)

Jamie Hamlin, Boise (18:16.4, 9th at State)

Aubrey Thueson, Centennial (18:21.1, 5th at State)


Top 10 Teams

1. Boise

2. Timberline (Boise)

3. Eagle

4. Idaho Falls

5. Mountain View

6. Post Falls

7. Madison

8. Rocky Mountain

9. Centennial

10. Capital

Editor's Note: The Idaho cross country girl's preview was compiled by cross country and track and field analyst Keenan Gray based off last year's times and results.

119 views0 comments
  • Twitter
  • Facebook Social Icon
  • Instagram
SIGN UP AND STAY UPDATED!

    © 2021 by The Runner WA Proudly created with Wix.com