Sehome, Meridian Boys, Bellingham Girls Number One in Preseason Poll


Bellingham, WA - The Sehome and Meridian boys and Bellingham girls were placed number one in the first Washington State Cross Country Coaches Association Preseason Poll for the 2018 season.


All three schools are the favorites to win their classifications state championship this season after returning so many runners from last years groups.


The Bellingham boys were placed 9th in the 2A polls and the Sehome girls were placed 3rd in the 2A polls. Other Whatcom County schools to receive votes, but didn't make the top 10, were the Lynden Christian boys and Meridian girls in the 1A poll.


The other number one teams in the state of Washington in each classification are Central Valley boys (4A), Lewis & Clark girls (4A), Kamiakin (3A), North Central girls (3A), La Center girls (1A), Northwest Christian-Lacey boys (1B/2B), and Liberty Bell girls (1B/2B).


Every Sunday night, for the rest of the season, the cross country polls will be released by the Washington State Cross Country Coaches Association.


4A Boys

1. Central Valley

2. Lewis & Clark

3. Camas

4. Tahoma

5. Henry Jackson

6. South Kitsap

7. Glacier Peak

8. Issaquah

9. West Valley-Yakima

10. University

Others: Curtis, Gonzaga Prep, Eastmont, Eisenhower


4A Girls

1. Lewis & Clark

2. South Kitsap

3. Camas

4. Issaquah

5. Tahoma

6. Bellarmine Prep

7. Lake Stevens

8. Emerald Ridge

9. Skyline

10. Skyview

Others: Eisenhower, Gonzaga Prep, Curtis, Hanford


3A Boys

1. Kamiakin

2. Edmonds-Woodway

3. North Central

4. Bainbridge

5. Lakeside- Seattle

6. Arlington

7. Stadium

8. Interlake

9. Lakes

10. Bishop Blanchet

Others: Snohomish, Ballard, Central Kitsap, Seattle Prep


3A Girls

1. North Central

2. Edmonds-Woodway

3. Ballard

4. Eastside Catholic

5. Kamiakin

6. Garfield

7. Snohomish

8. Shorecrest

9. Central Kitsap

10. Ingraham

Others: Stadium, Lincoln, Holy Names Academy


2A Boys

1. Sehome

2. Liberty-Issaquah

3. Pullman

4. Steilacoom

5. Washougal

6. Cedarcrest

7. Ellensburg

8. Selah

9. Bellingham

10. Ridgefield

Others: East Valley- Spokane, Tumwater


2A Girls

1. Bellingham

2. West Valley-Spokane

3. Sehome

4. Selah

5. Ellensburg

6. Washougal

7. Cheney

8. Tumwater

9. Hockinson

10. Liberty-Issaquah


1A Boys

1. Meridian

2. Charles Wright Academy

3. Riverside

4. Zillah

5. Northwest

6. Cashmere

7. Connell

8. Klahowya

9. Overlake

10. Goldendale

Others: Medical Lake, Lynden Christian, Omak


1A Girls

1. La Center

2. Colville

3. Charles Wright Academy

4. Northwest

5. Lakeside-Nine Mile Falls

6. Riverside

7. Cashmere

8. Kings

9. South Whidbey

10. Zillah

Others: Meridian, Forks, Goldendale


1B/2B Boys

1. Northwest Christian-Lacey

2. Asotin

3. Liberty Bell

4. Mt Vernon Christian

5. Tonasket

6. Tri-Cities Prep

7. St George's

8. Manson

9. Northwest Christian-Colbert

10. Ilwaco

Others: Kalama, Mary Walker, Pope John Paul, Adna


1B/2B Girls

1. Liberty Bell

2. St George's

3. Ilwaco

4. Northwest Christian-Lacey

5. Asotin

Others: Cedar Tree Classical Christian, Trout Lake


*From Phil English, Washington State Cross Country Coaches Association

  • Twitter
  • Facebook Social Icon
  • Instagram
SIGN UP AND STAY UPDATED!

    © 2018 by The Runner WA Proudly created with Wix.com