Olympia Kickoffs 2019 Season With Wins Over Puyallup, Graham-Kapowsin

OLYMPIA - A great start to the season for both the boys and girls programs at Olympia as the Bears defeat South Puget Sound League opponents, Puyallup and Graham-Kapowsin, in a tri-meet on Tuesday, September 10, held at Olympia High School.

Logo courtesy of Olympia High School.

Connor Griffith of Olympia won the boy's 5,000 meter race in a time of 17:58 helping his team to a six point victory over Puyallup, 25-31. Ethan Coleman and Max Barnes were second and third overall for the Bears running times of 18:09 and 18:30.


George Merrifield was eighth as he was the final Bear in the top 10 running a time of 19:01.


Puyallup's top runner, Alec Bledsoe, finished in fourth running 18:49. Nathaniel Joosten (18:49), Nate Herrick (18:53), and Samuel Zielke (19:00) followed Bledsoe in the fifth through eighth placings in this order.


Jed Wright led Graham-Kapowsin with a 12th place finish in a time of 19:29.


On the girl's side, Olympia defeated Puyallup as well by a score of 26-34. Ellie Glock was second overall and the Bears top runner running a time of 22:41. Teammates Abby Burtner (22:41) and Anna Dragt (22:56) were third and fourth.


Winning the girl's race was the Vikings' Veronica Caldwall as she ran 22:28. Also from Puyallup placing well was Phoebe Sacksteder coming in fifth place running 23:30.


Graham-Kapowsin's Isabelle Teague finished in sixth running a time of 24:07.


What's Next?


Olympia will be at the 26th Annual Capital Invite and Puyallup and Graham will be at the 21st Bellarmine Invite this coming Saturday.


Results


Boys:

1st Olympia 25, 2nd Puyallup 31, 3rd Graham-Kapowsin 82


1. 12 Connor Griffith 17:58 Olympia

2. 10 Ethan Coleman 18:09 Olympia

3. 12 Max Barnes 18:30 Olympia

4. 12 Alec Bledsoe 18:49 Puyallup

5. 10 Nathaniel Joosten 18:49 Puyallup

6. 10 Nate Herrick 18:53 Puyallup

7. 11 Samuel Zielke 19:00 Puyallup

8. 10 George Merrifield 19:01 Olympia

9. 10 Cian Monaghan 19:04 Puyallup

10. 11 Dylan Huson 19:07 Puyallup


Girls:

1st Olympia 26, 2nd Puyallup 34, Graham-Kapowsin 73


1. 12 Veronica Caldwell 22:28 Puyallup

2. 12 Ellie Glock 22:41 Olympia

3. 12 Abby Burtner 22:41 Olympia

4. 10 Anna Dragt 22:56 Olympia

5. 11 Phoebe Sacksteder 23:30 Puyallup

6. 10 Isabelle Tague 24:07 Graham-Kapowsin

7. 12 Aliya Ankeney 24:08 Olympia

8. 10 Haley Boileau 24:10 Puyallup

9. 11 Audrey Ayers 24:16 Puyallup

10. 9 Jordan Gram 24:21 Olympia


For more results from this meet, visit: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=156802&show=all

  • Twitter
  • Facebook Social Icon
  • Instagram
SIGN UP AND STAY UPDATED!

    © 2018 by The Runner WA Proudly created with Wix.com