Arlington Boys Roll Past WESCO Opponents

ARLINGTON - With six runners finishing in the top 10, the No. 4 ranked 3A team, the Arlington boys, dominated the competition yesterday, September 11, to start their 2019 season scoring 29 points for a first place team finish in a WESCO Conference meet versus six other schools at River Meadows Park.

Logo courtesy of Arlington High School.

Brandon Moore was second and Chance Pearston was third overall running times of 10:11 and 10:21 for the 3,200 meter race to help the Eagles to a 38 point victory over Lake Stevens, who finished second with 61 points.


Other top Eagles were Vincent Loftis (10:27), Ryan Barene (10:30), and Isaiah Lowry (10:43) taking fifth through seventh and Ryan Roshton (10:48) placing 10th.


Mountlake Terrace's Alex Williams, last years district 1 & 2 cross country champion and top seven 2A runner to watch this season, won the short race in a time of 10:05.


Helping Lake Stevens to a second place finish were Owen Flin placing third running 10:21, and Jacob Broadbent and Trey Roe placing seventh and ninth in 10:43 and 10:45.


Snohomish's Dylan Thede (10th, 10:48), Stanwood's Jason Khoury (15th, 10:53) Marysville Getchell's Oliver Schwab (17th, 10:58), and Shorecrest's Luke Schmidt (11:19) were their schools top runners.


The post-Taylor Roe era began for Lake Stevens on a positive note in the girls race as the Vikings defeated Marysville Getchell by four points, 49-53.


Taking third overall was Ashley Reek running 12:27 as the Vikings top runner. Also in the top 10 from Lake Stevens finishing sixth through eighth were Abigail Hill (12:40), Emma Owen (12:56), and Ella Edens (12:59).


3A fifth ranked Snohomish's Ellie Baxter won in a time of 11:46 and led the Panthers to a fourth place finish.


Second place Marysville Getchell top runners were Jasmine Nguyen and Julia Rea finishing second and fourth running 11:52 and 12:33.


Wrapping up the top 10 were eighth ranked 3A Arlington's Anne Louise Fernandez (12:38) and Tailer Cochran (13:02) placing fifth and ninth and Stanwood's Charlotte Bentz (13:05) placing 10th.


Jolie Davison of Mountlake Terrace ran 13:34 for 16th place and Naomi Kolmer of Shorecrest ran 14:16 for 29th place.


What's Next?


Arlington, Marysville Getchell, and Mountlake Terrace travel to Bellingham for the Sehome Invite this Saturday. Snohomish will have a conference meet next Wednesday, and Lake Stevens, Stanwood, and Shorecrest will run at the South Whidbey Invite next Saturday.


For more results from this meet, visit: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=157956&show=all

  • Twitter
  • Facebook Social Icon
  • Instagram
SIGN UP AND STAY UPDATED!

    © 2018 by The Runner WA Proudly created with Wix.com